ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ ЩОДО ДІЙ У НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ - ОБМОРОЖЕННЯ

Дата: 07.12.2021 11:21

пам’ятка

населенню  щодо  дій  у  надзвичайних ситуаціях

ОБМОРОЖЕННЯ

Обмороження – це пошкодження будь-якої частини тіла (включно до відмирання тканин), яке виникає внаслідок впливу низьких температур оточуючого середовища взимку. При довготривалому перебуванні на відкритому повітрі, особливо за умов високої вологості та сильному вітрі, обмороження може виникнути восени та навесні при температурі повітря вище нуля (+1ºС, +2ºС). Особливо небезпечний мороз для ослаблених, втомлених, голодних, хворих людей, осіб в алкогольному сп’янінні. Найчастіше піддаються впливу холоду пальці рук та ніг, ніс, вуха, щоки.

Ступені обмороження тканин:

І ступінь -  почервоніння, набряк тканин;

ІІ ступінь -  утворення пухирів, заповнення каламутною речовиною;

ІІІ ступінь - омертвіння шкіри та утворення струпа;

ІV ступінь – омертвіння частини тіла.

Щоб уникнути обмороження:

• надіньте якнайбільше одягу, пам’ятаючи. що шерсть має найбільшу ізолюючу властивість, за нею йдуть шовк, бавовна і нейлон; одяг не повинен  заважати рухові;
  • утримуйте взуття в належному стані та сухим; взуття не повинне стискати ногу;
  • змажте обличчя і руки олією, спеціальним захисним кремом, жиром, що мають ізолюючі властивості;
  • рухайтесь, адже  рухи посилюють кровообіг і сприяють зігріванню тіла, зігрівайтеся, міцно притискаючись до інших людей;
  • особливо захищайте найбільш чутливі до холоду голову, шию, пахви. живіт, пах;
  • не вживайте алкогольних напоїв.

П А М ’ Я Т А Й Т Е: серце зупиняється при температурі тіла 26ºС

Перша медична допомога:

• помістіть постраждалого у тепле місце, обкладіть тіло грілками, пляшками з теплою водою;
  • чистою рукою розітріть щоки, ніс, вуха, якщо вони побіліли, до почервоніння і появи поколювання;
  • не можна розтирати тіло снігом, тому що сніг охолоджує та ушкоджує шкіру;
  • примусьте постраждалого під час розтирання намагатися рухати обмороженою кінцівкою;
  • розтирання заборонене, якщо з’явилося припухання відмороженого місця або пухирі. Покладіть на обморожене місце пов’язку з товстим прошарком вати, укладіть кінцівку вище і доставте постраждалого до лікаря.
  • після відновлення нормальної температури і свідомості, дайте постраждалому теплий солодкий чай або каву, укрийте теплою ковдрою і доставте у лікувальний заклад.

Навчально-методичний центр цивільного захисту

та безпеки життєдіяльності Рівненської області