Обережно! Амброзія полинолиста!
Останнім часом збільшилась кількість людей, які страждають від алергії в період цвітіння рослини, одною з таких рослин є амброзія, з початком цвітіння якої серед населення спостерігається алергійне захворювання – амброзійний поліноз.
Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia) – однорічна рослина з потужним коренем, за зовнішнім виглядом схожа на коноплі, за розміром і формою листків нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста).
Цей бур’ян має високу плідність та здатність надзвичайно швидко поширюватися, адже одна рослина здатна дати 30-40 тис. насіння, яке може поширюватися на великі відстані ( до 5 кілометрів). Схожість насіння зберігається 5 – 14 років. Він засмічує городи, сади, пасовища, посіви польових культур, особливо просапних і зернових.
Його часто можна побачити на вулицях населених пунктів, на занедбаних приватних сільськогосподарських ділянках, на узбіччях доріг, на пустирях, берегах річок.
В Україні сезон цвітіння амброзії розпочинається з липня і триває аж до жовтня місяця. Саме квітковий пилок амброзії, який містить білки – антигени, стає причиною виникнення алергії у людей.
Як тільки пилок потрапляє на шкіру, у ніс та бронхи – у людини з’являється почервоніння та висип на шкірі, спостерігається сльозотеча, порушення зору, підвищення температури тіла, різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, що може призвести до приступів бронхіальної астми.
З метою збереження здоров’я необхідно вживати заходи щодо попередження розповсюдження амброзії, які потрібно розпочинати з початку липня та проводити 3-4 рази на літо, методом скошування, який ефективний в період утворення бутонів, або вириванням з коренем. Стебла спалювати. Для очищення полів застосовують хімічні та агротехнічні методи.
Звертаємо увагу керівників підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, приватних власників земельних ділянок вжити максимальних заходів щодо знищення амброзії полинолистої – надзвичайно потужного алергена, який викликає особливі ускладнення стану здоров’я.
Людмила Василець, головний спеціаліст відділу карантину рослин Управління фітосанітарної безпеки
Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області