Березнівська міська рада
Рівненського району, Рівненської області

ТОП-10 найпоширених інтернет-шахрайств

Дата: 11.05.2023 12:42
Кількість переглядів: 192

 

Фото без опису

Способів обману у шахраїв безліч і про всі розповісти неможливо. За даними кіберполіції, найпопулярнішими у 2023 році є такі:

☑️1. Прохання позичити грошей через месенджер.

У цьому разі вам приходить у месенджер прохання від знайомої (часто – не близько) вам людини позичити грошей на короткий строк. Причина може бути різною: вкрали гроші в чужому місті, треба терміново купити ліки, зламалася машина тощо.

Не поспішайте допомогти другу – зв’яжіться з тим, хто, як ви вважаєте, просить гроші іншим способом – телефоном, в іншому месенджері, електронкою, через знайомих – і перевірте, хто вам писав.

Часто виявляється, що шахраї зламують акаунт і розсилають прохання всім, хто є у списку друзів чи контактів власника.

☑️2. Фінансова допомога від міжнародних організацій чи уряду України.

Ця схема набула особливої популярності після початку повномасштабної фази російсько-української війни, коли як уряд України, так і різноманітні міжнародні організації почали здійснювати виплати для українців, постраждалих від війни.

Про ці виплати чули всі, однак мало хто знає, як знайти правдиву інформацію про донорів і умови її отримання. Тому інтернет, особливо соцмережі, прямо забитий оголошеннями та посиланнями на цю «допомогу».

Далі все за класикою – з автора звернення врешті видурять останні гроші, а допомоги він не отримає.

Тому нагадуємо ще раз – інформацію про програми підтримки від держави завжди публікують офіційні джерела (домен gov.ua). Також відповідні сповіщення з’являються в Дії. Тож ретельно перевіряйте онлайн-ресурси, які мають виплачувати допомогу.

☑️3. Збір коштів для військових.

Починаючи з 2014 року українці збирають для армії все: від ложок і шкарпеток до рушниць і танків.

Тому нікого не дивують оголошення, в котрих для солдатів чи якогось підрозділу ведеться збір на спорядження чи зброю. І українці з радістю відгукуються на ці прохання. Також є багато оголошень про збір на лікування поранених воїнів.

Однак це зрозуміли й шахраї, які розміщують такі прохання. Зрозуміло, що військовий, якому ніби-то збирають допомогу, не отримає нічого. Тому і тут порада проста – надсилайте гроші або особисто вам знайомим людям, або перевіреним волонтерам і фондам.

☑️4. Інтернет-жебрацтво.

Слізні прохання на лікування, підкріплені назвами жахливих діагнозів і моторошними фото «хворих». Особливо часто шахраї використовують дітей, яким «терміново потрібна операція за кордоном», а батьки у них бідні. Шахраї можуть вигадувати історії про хвороби, ілюструючи фотографіями чужих дітей, або створювати оголошення-дублери реальних благодійних організацій, які є точною копією справжнього, змінюються тільки реквізити для перерахування грошей.

Порада і тут проста – не поспішайте піддаватися на емоції. Якщо хочете допомогти – перевіряйте, з’ясовуйте всі обставини справи, намагайтеся зв’язатися з прохачами особисто.

☑️5. Продаж так купівля товарів, що не існує.

Потенційного покупця намагаються привабити низькими цінами, акційними пропозиціями, знижками тощо. Головне – не поспішайте з передоплатою, скільки б вона не становила. Краще трохи переплатити за доставлення з післяплатою, ніж просто втратити гроші.

Якщо це інтернет-магазин – спочатку переконайтеся, що він взагалі існує. Порядні продавці завжди дають можливість оплатити товар після отримання.

З купівлею товару, який продаєте ви, ситуація трохи інша – тут шахраї всіма способами намагаються отримати доступ до ваших банківських реквізитів.

❗Нагадуємо: для перерахування грошей на картку, нічого, крім 16 цифр її номеру, зазначених на лицьовій стороні, не треба. Окрім того, уже кілька років як робити P2P-перекази можна за номером телефону. Наприклад, ця функція доступна в monobank і ПриватБанку.

Більше нічого нікому не повідомляйте – ні термін дії картки, ні CVV/CVC (три цифри на звороті картки), ні PIN-код. Навіть якщо вам дзвонить «працівник банку» і просить «підтвердити переказ».

☑️6. Онлайн-знайомства.

Після знайомства з «принцом на білому коні» або «жінкою своєї мрії» не впадайте в ейфорію, навіть якщо вам здається, що ви зустріли людину, яку шукали все своє життя. Можливо, що так і є, але куди найімовірніше, що у вас просто видурять гроші.

Почнеться, зазвичай, з дрібниці – на поповнення телефону чи інтернету тощо. А потім апетити та «проблеми» зростуть – це може бути негайна операція, борг, який треба терміново повернути, допомога мамі… Пристойний привід знайдеться.

Тому перед тим, як оплатити своїй принцесі чи принцу «операцію», чи погасити «борг», спробуйте з ними принаймні зустрітися.

☑️7. Здача в оренду житла, що не існує.

Ця схема також набула особливої популярності після початку повномасштабних бойових дій, коли величезна кількість українців стали вимушеними переселенцями. Шахраї відреагували на попит і жорстку конкуренцію за недороге житло.

Тому шквал оголошень про здачу житла, що не існує, зріс. Зазвичай ціна такої пропозиції нижча за ринок, а коли потенційний наймач зв’язується з «власником», виявляється, що житло вже майже зняли інші, тому треба його «забронювати». В залежності від обставин «бронювання» буде коштувати від кількох сотень до кількох десятків тисяч «передоплати».

Після того, як вказана сума буде перерахована, «власник» квартири зникне разом із квартирою.

Рецепт простий – ніяких заочних передплат. Лише особиста зустріч у пропонованій в оренду квартирі, перевірка документів на житло і у власника. Усі розрахунки – виключно після підписання договору та з розписками. Як варіант – банківський переказ з чітким призначенням платежу.

☑️8. Призи та розіграші.

Про те, що ви виграли якийсь «приз», ви дізнаєтеся зазвичай або з месенджера, або вам дзвонять представники фірми, яка організувала розіграш. Тому спочатку подумайте – чи взагалі ви брали участь у якомусь розіграші, купували лотерею, реєструвалися в якійсь акції тощо.

Інша схема, особливо популярна в соцмережах, де розміщуються оголошення від начебто відомої фірми про розіграш призів чи взагалі роздачу товарів безкоштовно, бо вони «пошкоджені» або «застаріли».

Як і в першому, так і в другому разі все закінчиться тим, що за «безкоштовний приз» з вас видурять немалі гроші. Бо виявиться, що треба «заплатити податок» або у вас в останній момент зненацька з’явилися конкуренти на його отримання.

☑️9. Пропозиції роботи.

Приблизно та ж сама ситуація з нескладною роботою вдома, яка до того ж непогано оплачується. Це може навіть бути пропозиція «збирати авторучки вдома», яка була популярною ще на зорі Незалежності.

Для цього вам пропонують купити набір з авторучок, ковпачків та стриженів, які ви маєте зібрати докупи, а потім фірма вам заплатить за цю роботу. Важко повірити, але ця схема досі працює, хоча, здається, вже всі знають її наслідки.

Інша популярна схема – «переклад текстів», «копірайтинг», «інша робота в інтернеті». Така робота дійсно існує, але за її виконання з вас ніколи не попросять грошей, як і за будь-яку іншу.

☑️10. Криптовалюта, обмін валют, переказ коштів.

Про криптовалюту і казкові історії збагачення чули всі. І чомусь людям здається, що криптовалюта – то якийсь аналог золотої рибки. Знай лишень бажання загадуй.

На це і розраховують всілякі «криптовалютні гуру», пропонуючи заробити астрономічні гроші, вклавши в їхній проєкт невеличку суму. Тут схема зводиться до того, що з вас попросять грошей наперед, бо їх необхідно вкласти в «терміновий суперпроєкт, який принесе мільйони».

Порада проста – перед тим, як вірити черговому «гуру», поцікавтеся, принаймні, двома речами: хто він такий і в яку, власне, криптовалюту, ви вкладаєте гроші.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь