В Україні представлено додаток для жінок, завдяки якому можна буде миттєво повідомити правоохоронців про домашнє насильство
Даний додаток є життєво необхідним, оскільки кожна 5-та жінка в Україні стала жертвою домашнього насильства, однак повідомили про це лише третина.
Додаток – це звичайний мобільний застосунок. Нейтральна іконка на екрані смартфона. Ніхто не здогадається, що насправді це – замаскована тривожна кнопка. Додаток можна встановити на будь-який смартфон. Він отримав умовну назву «прихована кнопка SOS».У мить небезпеки можна швидко натиснути, і виклик передається в поліцію.
Його назва не повідомляється навмисно. Про застосунок не повинні знати потенційні кривдники, ті, хто б’є жінок, дітей і близьких. А от ті, хто потерпає від аб’юзерів, можуть отримати всю інформацію та завантажити програму, зателефонувавши на гарячу лінію 116 123 або написавши особисте повідомлення на сторінці «Розірви коло» у Facebook.
Переваги додатка:
• додаток недоступний стороннім;
• додаток має замаскований інтерфейс та прихований функціонал;
• у додатку є кнопка для швидкого виклику поліції.
У листопаді 2021 року в Україні вже з’явився перший мобільний додаток для захисту жінок та дітей від домашнього насильства – WhiteRibbonUA. Застосунок створили з ініціативи спільноти White Ribbon.Ukraine, це українське представництво міжнародної ініціативи чоловіків на підтримку жінок проти гендерно зумовленого насильства та дискримінації. Біла стрічка символізує присягу ніколи не вчиняти, не замовчувати та не виправдовувати насильство щодо жінок. Представництва White Ribbon існують у понад 90 країнах світу.
На перший погляд, додаток має вигляд календаря для менструального циклу жінки. Це додатковий захист від абюзера, якщо він вирішить перевірити телефон.
Застосунок має на три основні функції:
• екстрена допомога жертві;
• документування фактів насилння;
• інформація про те, як розпізнати домашнє насилля.
Головна функція застосунку – це прямий зв’язок із національною поліцією, що необхідно, щоб надати допомогу в разі небезпеки.
Також програма дозволяє знайти центри підтримки. У спеціальному розділі користувач зможе визначити власну локацію та розташування найближчого центру підтримки, поліцейської дільниці або служб екстреної допомоги.
Функція «МІЙ ЩОДЕННИК» допомагає відстежувати та фіксувати всі факти насильства над жертвами.
У WhiteRibbonUA передбачили бібліотеку ресурсів для виявлення домашнього насилля:
• інформація про типи насилля та приклади домашнього насильства;
• тест про стан стосунків «Я в небезпеці»;
• керівництво з інтернет-безпеки;
• матеріали про форми сімейного насильства, види підтримки, поради, як вийти з насильницьких стосунків.
Завантажити застосунок можна з AppStore aбо Google Play.
Також нагадуємо, що Верховна Рада 20 червня 2022 р. ратифікувала «Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами», відому як «Стамбульська конвенція».
Джерело: Національна поліція України