A A A K K K
для людей із порушенням зору
Березнівська міська рада
Рівненського району, Рівненської області

Будьте обережні з побутовими газовими балонами

Дата: 08.12.2022 14:49
Кількість переглядів: 130

 

 

 

Фото без опису

 

На тлі неминучого загострення енергетичної кризи українці активізували пошук альтернативних джерел енергії та тепла. Одним із них став пропан-бутан. Всі плюси балонного газу доступні за однієї головної умови — виконання простих, але важливих правил безпечної експлуатації. В іншому разі скраплений газ може стати джерелом проблем. Саме тому ажіотажне збільшення кількості недосвідчених користувачів є загрозливим у масштабах всієї країни.

 

Інтернет-сайти рясніють оголошеннями про продаж газових балонів. У хід іде все: від 2,7 до 50 літрів, металеві і композитні, нові і б/вушні.

Балон має проходити належну перевірку, сервіс та атестацію.

За умови постійного технічного обслуговування строк служби сталевого балона становить 35–40 років. Якщо ж сервісу ємність не бачила більш як п’ять років, то вона переходить у зону підвищеного ризику.

Багато балонів, що були раптом «мобілізовані», не нові. Часто це раритети, що повернулися до активного життя з дачі/горища/OLX. Якщо ви придбали саме такий, то в ідеальному варіанті варто звернутися до спеціалізованої фірми для його діагностики. Гугліть, вони є. Якщо поруч такої немає, то принаймні відразу після першої заправки (про основні правила процесу трошки нижче) треба обробити всю зону вентиля та іржаві місця густим мильним розчином. Бульбашки підкажуть, де є витік газу. Відсутність травлення — не привід відмовитися від сервісу на технічній станції до наступної заправки.

Мильні процедури треба проводити після кожної заправки балонів, у тому числі незайманих. Редуктор і всі місця з’єднання мають бути досліджені кожного разу після підключення на місці використання.

Витікання — дуже підступна властивість скрапленого газу, адже пропан-бутан набагато важчий за повітря. Він не змішується з повітрям кімнати, як природний газ, а поступово збирається у небезпечній концентрації в найнижчій точці, до якої може дістати, наприклад, у підвалі.

Згідно з матеріалами розслідування державних органів саме підвал став причиною трагедії на заправці «БРСМ-Нафта» у Переяславі-Хмельницькому в квітні 2014-го, коли загинуло шестеро людей. Газ витікав з обладнання, накопичився у підвалі, де й дочекався іскри. Судячи з усього, газоаналізатора там також не було. До речі, побутові пристрої для виявлення загазованості стартують з ціни у 1000 грн. Якщо ви плануєте системно користуватися балоном, то варто придбати.

Ще одна важлива порада щодо експлуатації скрапленого газу: провітрюйте приміщення під час та після використання, чадного газу ніхто не відміняв.

Наступне базове правило — межа наповнення. Максимальний рівень становить 85% від номінального обсягу балона. Густина побутового пропан-бутану — близько 0,54 кг/літр. Це майже в 1,5 разу більше за дизпаливо та бензин. Через низьку щільність скраплений газ більш буйно реагує на зміну температури — сильно скорочується в обсязі під час морозу та різко розширюється у теплі.

Тому найбільш проблематична ситуація, коли балон задули по вінця на морозі, а потім занесли в тепле приміщення. 2012 року чотири людини загинули у Харкові через вибух балона, який заправили на АГЗС у мороз і залишили біля обігрівача в квартирі. Та сама фатальна помилка наробила лиха ще багато де.

Наповнення на 85% майже цілком нівелює ймовірність вибуху через можливий стрибок тиску. Тому кожен користувач скрапленого газу має вміти розрахувати максимальний обсяг заправки. Важливий нюанс, про який треба пам’ятати, — газ у балоні ніколи не випаровується в нуль. У ємності, де вже немає нормального для використання тиску, може лишатися від 15 до 30% газу від номінального обсягу.

Алгоритм розрахунку безпечного обсягу заправки неважкий:

  1. Обчислити вагу балона.
  2. Від загальної ваги відняти вагу тари, вона завжди зазначена на самому балоні або на шильдіку. Це буде вага залишку.
  3. Залишок ділимо на 0,54 та отримуємо обсяг у літрах.
  4. Номінальний обсяг балона множимо на 0,85 і віднімаємо обсяг залишку. В результаті знаходимо максимальний обсяг газу, який можна заправляти.

Наприклад, маємо використаний 27-літровий балон із зазначеною вагою тари 11 кг. Припустимо, що сумарна вага із залишком становить 13,5 кг. Це значить, що у балоні лишилося 2,5 кг, або 4,6 л, газу (2,5 ділимо на 0,54). Безпечні 85% від 27 літрів — майже 23 л. Тобто треба задути у балон не більш як 18,4 літра (це 23 л - 4,6 л).

Ситуація з побутовим газом — серйозний виклик для всіх ланок ринку, від споживачів до держави. З одного боку, заправка балонів на автомобільних станціях заборонена, з іншого — усі розуміють, що реальної альтернативи немає.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь