Волонтерство в пробації: що це таке та як долучитись?
Ми часто чуємо про різноманітність волонтерства. Деякі сфери добре нам відомі — військове, зоозахисне, відбудовче волонтерство. Інші сфери залишаються менш розкритими, але від того не менш важливими.
У цій статті ми детальніше розкриємо тему волонтерства в пробації, поділимось особливостями та розвінчаємо стереотипи.
Що таке волонтерство в пробації?
Волонтерство в пробації передбачає надання комплексної допомоги та соціалізації громадян, які перебувають у конфлікті із законом.
Волонтери пробації працюють із правопорушниками (клієнтами пробації) та допомагають:
- відновити соціальні звʼязки та покращити своє життя через неформальну освіту і спілкування
- отримати медичне обстеження, юридичні консультації та психологічну підтримку
- знайти нову роботу, оформити документи тощо
Світовий досвід залучення волонтерів до роботи із засудженими налічує не роки, а століття, і підходи у взаємодії державних органів пробації з волонтерами та громадськими об’єднаннями дуже різні. Така сфера волонтерства діє як в Європі (наприклад, Латвія чи Японія), так і в Сполучених Штатах Америки.
Хто може стати волонтером(кою) пробації?
Важливим критерієм є повноліття. Саме з 18 років можна долучитись до волонтерства в пробації.
Волонтерами пробації не можуть бути люди, що мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість. Водночас долучитись можуть ті, хто відбули кримінальне покарання, пройшли шлях ресоціалізації та готові ділитись своїм досвідом з іншими.
Волонтери пробації не визначають завдання самостійно. Спільно з працівниками органів пробації вони розробляють план участі волонтера і роботи з кожним клієнтом пробації.
Чому це важливо?
Будь-яка допомога важлива. Багато волонтерів пробації є професійними лікарями, психологами, юристами чи соціальними працівниками. Вони розуміють зв’язок між ефективною пробацією і безпекою для громади, у якій живуть.
Інші вірять у важливість соціальної роботи, готові підтримувати та допомагати людям покращити своє життя.
Стереотипи про волонтерство в пробації.
Існує низка стереотипів, які можуть стати барʼєром для волонтерів. 2 найбільш часто вживаних стереотипи пояснюємо у цій статті.
1 стереотип. Волонтерам може загрожувати небезпека.
Ті, кому ви допомагаєте, зацікавлені в отриманні допомоги. Ці люди не несуть загрозу, а навпаки — прагнуть покращити своє життя, позбутись шкідливих залежностей, отримати роботу та стати повноцінними членами суспільства.
2 стереотип. Це емоційно складна робота.
Так, волонтерство у пробації часом може бути емоційно складним. Проте кожен волонтер супроводжує людину та сприяє вирішенню проблем, які і призвели до скоєння злочину, і наочно бачить результат своєї допомоги. Крім того, волонтери пробації можуть отримати психологічну підтримку, якщо відчувають таку потребу.
Як стати волонтером(кою) пробації?
Для цього варто зробити лише декілька кроків за наступним планом:
- Заповнити анкету
- Пройти співбесіду з працівником органу пробації
- Підписати договір
- Обговорити обовʼязки та завдання, до яких може долучитись волонтер(ка)
- Пройти спеціальний тренінг та інструктаж з техніки безпеки
Де шукати таке волонтерство?
Звертатись за адресою: 34600, м. Березне, вул. Андріївська, 48/2, (2 поверх, приміщення Пенсійного фонду), контактна особа – начальник Рівненського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Рівненській області Лейченко Михайло Мефодійович.
Ми віримо, що кожен, хто прагне змінити своє життя, заслуговує на підтримку! Долучайтесь до волонтерства у пробації через Волонтерську Платформу.
Начальник сектору Михайло ЛЕЙЧЕНКО