Хто звільняється від сплати земельного податку у 2024 році?
Земельний податок у 2024 році мають сплачувати власники земельних ділянок (паїв) та постійні землекористувачі – фізичні та юридичні особи.
Ставки податку визначаються органами місцевого самоврядування. Ставки місцевих податків і зборів можна подивитися на сайті Державної податкової служби.
Нарахування земельного податку здійснюється податковими органами (за місцем розташування земельної ділянки) індивідуально для кожної фізичної особи на підставі даних Державного земельного кадастру.
Від сплати земельного податку звільняються:
особи з інвалідністю І і ІІ групи;
особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
пенсіонери (за віком);
ветерани війни й особи, на яких поширюється дія Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
особи, визнані законом такими, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.
Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:
для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш ніж 2 га;
для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більш ніж 0,25 га, в селищах – не більш ніж 0,15 га, в містах – не більш ніж 0,10 га;
для індивідуального дачного будівництва – не більш ніж 0,10 га;
для будівництва індивідуальних гаражів – не більш ніж 0,01 га;
для ведення садівництва – не більш ніж 0,12 га.
З 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Мінімальне податкове зобов’язання
Платником у частині мінімального податкового зобов’язання є резидент, який володіє та/або користується (орендує (суборендує), на умовах емфітевзису, постійно користується) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь.
Визначення загального мінімального податкового зобов’язання фізичним особам, які не зареєстровані як ФОПи, здійснюється органами контролю за податковою адресою таких осіб до 1 липня року, наступного за звітним.
До загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів для платника податку – фізичної особи включаються:
податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції;
земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь.
Якщо сума сплачених податків менша за МПЗ, доведеться доплатити різницю. Якщо більша – нічого додатково платити не треба.
У разі передачі земельних ділянок в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування (при оформленні таких взаємовідносин відповідно до чинного законодавства) мінімальне податкове зобов’язання визначається для орендарів, користувачів на інших умовах таких земельних ділянок.